Projektowanie instalacji wentylacyjnych

Instalacje wentylacyjne – projektowanie

Aby instalacja wentylacyjna pracowała prawidłowo, najważniejszym jej etapem jest proces projektowania, czyli doboru odpowiednich dla danego zastosowania urządzeń oraz strumieni powietrza wentylującego.

Projektowanie instalacji wentylacyjnych

Projektowanie instalacji wentylacyjnych należy rozpocząć od określenia przeznaczenia pomieszczenia. Ważne jest m.in. określenie liczby osób w nim przebywających. Istotnym zagadnieniem jest krotność wymian powietrza. Należy zapoznać się z tym, jakie wartości są przypisywane do określonego obiektu i względem nich dostosować właściwe urządzenie do wentylacji.

Wentylacja ma za zadanie utrzymanie powietrza w danych pomieszczeniach na poziomie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Analogicznie, projektowanie wentylacji polega na analizie napływu zanieczyszczeń do budynku i dostosowania do tych warunków wydajności i instalacji poszczególnych urządzeń. Co istotne, podczas projektowania wentylacji bierze się pod uwagę jak najmniejsze straty ciepła.

Projektowanie instalacji musi zostać przeprowadzone bardzo precyzyjnie, aby podczas jej użytkowania nie pojawiły się błędy mające wpływ np. na samopoczucie przebywających w pomieszczeniu osób bądź zachodzące w nim procesy. Instalacja musi zostać wykonana w taki sposób, aby zapewnić prawidłowy rozdział powietrza. Ponadto warto pomyśleć nad możliwością wprowadzenia takich udogodnień w kwestii wentylacji (np. wentylacja z odzyskiem ciepła), aby klient nie ponosił zbyt dużych kosztów związanych z jej użytkowaniem i zużyciem energii elektrycznej.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja wentylacyjna to również walory estetyczne

Odpowiednio funkcjonująca instalacja wentylacyjna powinna być również wykonana estetycznie. Szczególnie ważne jest to w pomieszczeniach reprezentatywnych, jak np. sala konferencyjna, biuro prezesa dużej korporacji, czy obiekty użyteczności publicznej. Duże znaczenie mają wówczas zastosowane elementy zakańczające instalację, widoczne na pierwszy rzut oka, czyli nawiewniki i wywiewniki.

Projektowanie instalacji wentylacyjnych powinno być przeprowadzane przez osoby odpowiedzialne, zaznajomione ze specyfiką montażu oraz posiadające odpowiednią wiedzę techniczną. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy ze względu na błędy projektowe bądź zbyt duże ograniczanie kosztów inwestycji, w niektórych pomieszczeniach użyteczności publicznej bardzo szybko robi się duszno, kiedy przebywa w nich spora liczba osób. Z tego też powodu, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie przebywających w danym pomieszczeniu osób, należy powierzyć projekt instalacji wentylacyjnej profesjonalistom.

Jesteś zainteresowany
współpracą z nami?

Nasza firma świadczy wysokiej jakości usługi
w oparciu o najnowsze technologie w branży.

Skontaktuj się z nami

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności