Projektowanie instalacji wentylacyjnych

20 listopada, 2023

Instalacje wentylacyjne – projektowanie

Aby instalacja wentylacyjna pracowała prawidłowo, najważniejszym jej etapem jest proces projektowania, czyli doboru odpowiednich dla danego zastosowania urządzeń oraz strumieni powietrza wentylującego.

Projektowanie instalacji wentylacyjnych

Projektowanie instalacji wentylacyjnych należy rozpocząć od określenia przeznaczenia pomieszczenia. Ważne jest m.in. określenie liczby osób w nim przebywających. Istotnym zagadnieniem jest krotność wymian powietrza. Należy zapoznać się z tym, jakie wartości są przypisywane do określonego obiektu i względem nich dostosować właściwe urządzenie do wentylacji.

Wentylacja ma za zadanie utrzymanie powietrza w danych pomieszczeniach na poziomie jak najbardziej zbliżonym do naturalnego. Analogicznie, projektowanie wentylacji polega na analizie napływu zanieczyszczeń do budynku i dostosowania do tych warunków wydajności i instalacji poszczególnych urządzeń. Co istotne, podczas projektowania wentylacji bierze się pod uwagę jak najmniejsze straty ciepła.

Projektowanie instalacji wentylacyjnych musi zostać przeprowadzone bardzo precyzyjnie, aby podczas jej użytkowania nie pojawiły się błędy mające wpływ np. na samopoczucie przebywających w pomieszczeniu osób bądź zachodzące w nim procesy. Instalacja musi zostać wykonana w taki sposób, aby zapewnić prawidłowy rozdział powietrza. Ponadto warto pomyśleć nad możliwością wprowadzenia takich udogodnień w kwestii wentylacji (np. wentylacja z odzyskiem ciepła), aby klient nie ponosił zbyt dużych kosztów związanych z jej użytkowaniem i zużyciem energii elektrycznej.

Odpowiednio zaprojektowana instalacja wentylacyjna to również walory estetyczne

Odpowiednio funkcjonująca instalacja wentylacyjna powinna być również zaprojektowana i wykonana estetycznie. Szczególnie ważne jest to w pomieszczeniach reprezentatywnych, jak np. sala konferencyjna, biuro prezesa dużej korporacji, czy obiekty użyteczności publicznej. Duże znaczenie mają wówczas zastosowane elementy zakańczające instalację, widoczne na pierwszy rzut oka, czyli nawiewniki i wywiewniki.

Projektowanie instalacji wentylacyjnych powinno być przeprowadzane przez osoby odpowiedzialne, zaznajomione ze specyfiką montażu oraz posiadające odpowiednią wiedzę techniczną. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy ze względu na błędy projektowe bądź zbyt duże ograniczanie kosztów inwestycji, w niektórych pomieszczeniach użyteczności publicznej bardzo szybko robi się duszno, kiedy przebywa w nich spora liczba osób. Z tego też powodu, aby zadbać o zdrowie i samopoczucie przebywających w danym pomieszczeniu osób, należy powierzyć projekt instalacji wentylacyjnej profesjonalistom.

Stworzymy wydajne instalacje wentylacyjne

Klimatyzacja jest przydatnym układem, ale u podstaw każdego budynku leży skutecznie wykonany system wentylacyjny. To dzięki niemu możliwa jest efektywna wymiana powietrza na “świeże”. Bez tego funkcjonowanie oraz wykonywanie różnych prac jest znacznie utrudnione, a czasem nawet niemożliwe. Dlatego w Aircon Industry jesteśmy w stanie zaoferować również profesjonalne wsparcie, gdy chodzi o projektowanie instalacji wentylacyjnych. Dokładnie sprawdzamy wielkość pomieszczeń, liczbę osób w nich przebywających oraz potrzebną szybkość wymiany powietrza. Na podstawie tych oraz innych czynników tworzymy wydaje plany, które następnie z zegarmistrzowską precyzją wprowadzamy w życie. Projektowanie instalacji wentylacyjnych w naszym wydaniu obejmuje także zminimalizowanie strat ciepła.

Nowoczesne koncepcje oraz innowacyjne systemy

W swojej pracy kierujemy się kilkoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze, projektujemy wentylację w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Po drugie, stawiamy na przejrzystą współpracę, dlatego nasi klienci dokładnie znają zakres usług oraz ich cenę. Poza tym staramy się tworzyć jak najbardziej estetyczne rozwiązania, szczególnie gdy układy znajdują się w widocznych miejscach budynku. To nie wszystko – systematycznie ulepszamy oferowane produkty. Projektowanie instalacji wentylacyjnych opieramy o innowacyjne koncepcje. Stale śledzimy rynek oraz branżowe nowości, aby dostarczać rozwiązania na miarę XXI wieku. Aircon Industry należy do liderów w oferowaniu nowoczesnych, a zarazem profesjonalnych koncepcji w zakresie wentylacji. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.

Jak wygląda pierwszy etap projektowania instalacji wentylacyjnych?

Na pierwszym etapie projektowania wentylacji, specjaliści oceniają pomieszczenie, w którym będzie ona zainstalowana. Istotna jest bowiem kwestia nie tylko liczby osób, które będą na co dzień w nim przebywać, ale również urządzenia zainstalowane lub procesy technologiczne w nich zachodzące. Oprócz tego, by wybrać odpowiednie urządzenie do wentylacji, obliczane są wartości wymiany powietrza względem danego obiektu.

Kto może wykonać projekt instalacji wentylacyjnych?

By instalacja spełniała swoje zadanie, każdy etap musi być przeprowadzony skrupulatnie, przez specjalistów z danej dziedziny. Są to w głównej mierze fachowcy, którzy wiedzą, na czym polega montaż instalacji, a ponadto mają odpowiednią wiedzę techniczną. Dzięki pracy ekspertów można uniknąć wielu błędów projektowych, które w efekcie mają wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.

Jak wygląda projektowanie instalacji wentylacyjnych przez Aircon Industry?

Podczas samego u003cstrongu003eprojektowania instalacji wentylacyjneju003c/strongu003e pracujemy niezwykle skrupulatnie. Począwszy od sprawdzenia wielkości pomieszczenia, gdzie będzie zamontowana wentylacja, przez określenie liczby osób w pomieszczeniu, aż po oszacowanie szybkości wymiany powietrza, aby wentylacja spełniała swoją funkcję. Mając określone powyższe dane, przygotowujemy dokładne plany, by następnie wdrożyć je w życie.

Warto przeczytać także...

20 listopada, 2023 Wentylacja

Wentylacja Katowice

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń gwarancją dobrego samopoczucia Dobra wentylacja to duże ułatwienie dla mieszkańców każdego budynku. Wentylacja to proces wymiany powietrza zużytego i [...]
Czytaj więcej
20 listopada, 2023 Wentylacja

Kanały wentylacyjne Śląsk

Kanały wentylacyjne – tworzone zgodnie ze specyfiką pomieszczeń Kanały wentylacyjne to produkty niezbędne w każdej instalacji wentylacyjnej. Umożliwiają rozprowadzenie powietrza w całej [...]
Czytaj więcej
20 listopada, 2023 Wentylacja

Prostokątne kanały wentylacyjne

Przeznaczenie kanałów prostokątnych wentylacyjnych Kanały prostokątne wentylacyjne są przeznaczone do budowania ciągów w różnych instalacjach, na przykład grawitacyjnej czy wentylacyjnej, [...]
Czytaj więcej